Nuo matavimo vietos iki termometro modelio pasirinkimo - mes paaiškinsime, kaip teisingai pamatuoti kūno temperatūrą. Taip pat paaiškinsime, kuo skiriasi techninis tikslumas ir klinikinis patikimumas.
Matavimas tiesiojoje žarnoje yra tiksliausias ir geriausiai atspindintis kūno šerdinę temperatūrą. Matavimai varijuoja labai mažai. Normalus temperatūros intervalas yra apytikriai tarp 36.2 °C ir 37.7 °C.
Moterims vaginalinė temperatūra yra apytikriai 0.1 °C - 0.3 °C žemesnė, nei rektalinė.
Burnoje temperatūrą galima matuoti už žando arba po liežuviu. Abiem atvejais burnoje išmatuota temperatūra yra apytikriai 0.3 °C - 0.8 °C žemesnė, nei rektalinė.
Matavimas po liežuviu rekomenduojamas labiau, nei už žando.
Labiausiai paplitęs yra temperatūros matavimas pažastyje. Matavimo patikimumas priklauso nuo to, kaip glaudžiai prisiliečia termometro galiukas ir kaip glaudžiai priglunda žastas. Tokio tipo matavimas yra pats ilgiausias.
Suaugusiesiems pažastyje išmatuota temperatūra yra apytikriai 0.5 °C - 1.5 °C žemesnė, nei rektalinė!
Termometro pasirinkimas priklauso nuo matavimo vietos pasirinkimo.
Šiuo atveju termometro sensorius matuoja būgnelio temperatūrą. Termometro zondo galiukas įvedamas į ausies landą ir temperatūra pamatuojama tik per 1 sekundę. Šis metodas ne tik greitas, bet ir tikslus. Ausies temperatūros matavimo tikslumas pripažįstamas klinikiniuose tyrimuose.
Patogiausias ir mažiausiai erzinantis matavimo būdas. Kaktos termometras atlieka seriją matavimų ir fiksuoja didžiausią temperatūrą, tuo tarpu antras sensorius matuoja aplinkos temperatūrą. Žmogaus kūno temperatūra apskaičiuojama įvertinant aplinkos temperatūros įtaką.
Būtina atskirti techninį termometro tikslumo parametrą nuo klinikinio patikimumo, priklausančio nuo matavimo vietos ir metodo. Techninis termometro tikslumas nustatomas ideliomis izoliuotomis sąlygomis laikantis tam tikrų techninių normų. Šiuolaikinių termometrų techninė paklaida yra +/-0.1 °C.
Žmogaus kūno temperatūra skiriasi priklausomai nuo matavimo vietos ir matavimo laiko. Tai nulemia fiziologinės priežastys ir tai neturi nieko bendra su termometro gedimu. Matavimo tikslumas priklauso, visų pirma, nuo teisingo naudojimo (būtina perskaityti naudotojovadovą!).
Svarbu: Nėra tokio dalyko, kaip "normali temperatūra". Žmogaus kūno temperatūra priklauso nuo matavimo vietos.